www.mamboteam.com
Културно-информационен център на Република България в Скопие ©  
Начало Всички статии
19 April 2018
 
 
Всички статии
НА ВНИМАНИЕТО НА КАНДИДАТ-СТУДЕНТИТЕ PDF Печат

Посолството на Република България в Скопие уведомява всички, които желаят да кандидатстват в български висши учебни заведения, че на 12 и 13 май 2012 г. от 10.00 ч. до 16.00 ч. в Скопие ще се проведат курсове по български език, литература и история на България за кандидат-студенти.

 

Адрес на провеждане на курсовете: Български културно-информационен център, ул. „Петър Поп Арсов” № 14 А /зад Универсална зала/. 


Допълнителна информация и срок за записване до 10 май на email: rstoeva@mfa.bg или на телефони:

+ 389 2/ 3 229 444 – Посолство на Република България в Скопие

+ 389 2/ 3 246 675 – Български културно-информационен център

 

                   Очакваме Ви!
 
Българският културно-информационен център в Скопие и фондация „Покров Богородичен“ Ви канят PDF Печат

Българският културно-информационен център в Република Македония

и фондация „Покров Богородичен“

Ви канят на

среща-разговор за съвременното творчество

с екипа на списание „Свет“ на 24 април, вторник, от 18 часа в Скопие, Универзална сала, Мала сцена, бул. „Партизански отреди бб. Вход свободен!

Списание “Свет” е издание за религия и култура, което представя духовната традиция на Балканите.

www.svet.bg

и

акустичен концерт на българската група Точка.БГ                           

на 24 април, вторник, от 20 часа в Скопие, Универзална сала, Мала сцена, бул. „Партизански отреди бб.   Вход свободен!

Точка БГ са четирима музиканти, които изпълняват своя авторска музика. Скопската публика ще има възможност да чуе на живо най-доброто                от техния репертоар и да се запознае с традицията на жанра “изпята поезия”  в България. Ако обичате хубавата поезия                                                              и неповторимия звук на акустичната китара, заповядайте!

www.tochkabg.com

 

Уважаеми приятели,

Каним ви да посетите  щанда на българското издателство „Омофор”

на Скопския панаир на книгата от 24 до 29 април 2012 г.

 
НА ВНИМАНИЕТО НА КАНДИДАТ-СТУДЕНТИТЕ! PDF Печат

   НА ВНИМАНИЕТО НА КАНДИДАТ-СТУДЕНТИТЕ!

 

ДНИ НА ОТВОРЕНИ ВРАТИ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ В БЪЛГАРИЯ


Представяне на възможностите за висше образование в български държавни учебни заведения

 

-         На 18 април 2012 г. от 10.00 до 15.00 ч.

в Посолството на Република България в Скопие

/ул. „Златко Шнайдер” №3/

 

-         На 19 април 2012 г. от 10.00 до 14.00 ч.

в Генералното консулство на Република България

в Битоля /бул. ”Първи май” № 53/

 

 

                                    Очакваме Ви!                                                   

 

        

 
Курир 03 Април 2012 PDF Печат

Изложба на фотографии „Париз“ на авторката од Бугарија Нина Божидарова вечерва ќе биде отворена во Францускиот институт.

institut.jpg-240
Божидарова живее и работи во Париз.

Изложбата е дел од одбележувањето на Месецот на франкофонијата и ќе биде поставена до 13 април.

- Оваа серија фотографии го пренесува секојдневието на еден од најубавите градови на светот, едно вообичаено, блиско и едноставно секојдневие, ги пренесува миговите на радост на едни обични луѓе во еден обичен ден... Градот е онаков каков што е, забрзан, весел, динамичен и лесен, онаму каде луѓето живеат едни до други, мешајќи ги меѓусебно различните култури, информира Францускиот институт.

Фотографската изложба е организирана во соработка со Амбасадата на Бугарија и Бугарскиот културно-информативен центар.


 
 
TIME.MK април 05, 2012 PDF Печат

„Лица без маски“ по петти пат

Со претставата „Обичаи“ на театарот на „Нов бугарски универзитет“ ќе биде отворено петтото јубилејно издание на фестивалот на алтернативен и експериментален театарски израз „Лица без маски“.

Четири ексклузивни театарски претстави кои зборуваат за денешната отуѓеност на човекот, светот на иронијата во кој живееме, како и за вреднувањето на вистинските квалитети на историјата и традицијата оставена од нашите предци ќе го одбележат петтото јубилејно издание на Интернационалниот театарски фестивал „Лица без маски“.
Минимализмот којшто оваа година го преставуваме е еден конинуитет на нашиот фестивал уште од почетокот и мислам дека е еден од главните текови на современото театарско изразување, значи со што помалку изразни сретства да се направи нешто многу големо, нешто многу моќно и нешто многу значајно.

Така, ако „Обичаи“ на „Нов бугарски универзитет“  и режисерката Васкресија Лихарова е вистинска претстава за ритуален театар кој кореспондира со современиот јазичен театарски систем, тогаш „Направете чај“ на чешкиот театар „Млејн“ е урбана приказна полна со пантомима, акробатика и жонглирање, во која двете актерки на свој начин говорат за блискоста, несебичноста и друштвеноста.
Театарската престава „Обичаи“ на „Нов бугарски универзитет“.

​​
Следува, „Антигона“ од Софокле на театар „Зуки“ од Украина во која мошне луцидно и со минималистички средства е раскажана сторијата за Кралот на Теба, Креон кој влегува во судир со законот и Боговите и за крај се оставени италијанскиот театар „Костелационе“ и нивната „Пластични луѓе“, всушност претстава која го вперува прстот врз наметнатиот ТВ воајеризам во кој живееме денеска.

„Минимализмот којшто оваа година го преставуваме е еден конинуитет на нашиот фестивал уште од почетокот и мислам дека е еден од главните текови на современото театарско изразување, значи со што помалку изразни сретства да се направи нешто многу големо, нешто многу моќно и нешто многу значајно“, вели селекторот Игор Ивковиќ.

Тој дополнува дека споменативе претстави, заедно со онаа на театарот „Бранко Крсмановиќ“ кој во последен момент го откажа учеството на манифестацијата, се одбрани од вкупно 56 пристигнати апликации и дека тие ќе се борат за единствената награда Гранд при за најдобра претстава во целина за која ќе решава тричленото жири составено од актерите Магдалена Ризова Черних и Трајче Георгиев и режисерот Ристе Алексовски. 

Покрај ова, за време на одржувањето на „Лица без маски“ ќе се случат и неколку работилници и една панел дискусија на тема: „Светскиот независен театар денес, како тој егзистира и се развива?“.

Ова јубилејно издание на фестивалот, организаторите СПЛУНГ – автори, Театар 007 и Универзална сала, го искористија да ја сторат и промоцијата на новата „Мала сцена“. Станува збор за простор со површина од 200 метри квадратни кој располага со потребната опрема и 150 седишта и како што вели продуцентот Миодраг Костиќ, ќе биде наменет за секаков вид културни настани.

„Докажавме дека соработка од овој вид е возможна, значи соработка помеѓу независна театарска продукција и јавна институција.“

 
<< Първа < Предишна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следваща > Последна >>

Резултати 64 - 72 от 128
 
Top! Top!